Godziny otwarcia: Pn - Pt - 9:00 - 17:00 [email protected] +48 32 350 54 56

Polski Ład ogranicza płatności gotówką.

uploader file preview

Niespełna już 2 lata temu w Komunikacie prasowym PAP od prof. Adama Gapińskiego mogliśmy się dowiedzieć, że:

 NBP stoi na stanowisku, że każdy z nas ma prawo podjąć decyzję, w jaki sposób gromadzi oszczędności – w formie gotówki, na rachunkach w banku czy w jeszcze innej formie. Każdy ma prawo wpłacać pieniądze do banków oraz je z nich wypłacać. 

Tak więc wartość gotówki w obiegu to wynik suwerennych decyzji Polaków, a NBP chodzi właśnie o to, żeby każdy mógł sam swobodnie decydować, w jakiej formie gromadzi oszczędności i w jakiej dokonuje płatności.

Dziś już wiemy, że zostaniemy przymuszeni do dokonywania większych zakupów przelewem bankowym.

Już od kilku lat, przedsiębiorcy maja nałożone ograniczenia w stosunku do rozliczeń gotówkowych. Teraz przyszła kolej na konsumentów. Od stycznia 2022r. Polski Ład zamierzał wprowadzić ograniczenie w rozliczeniach gotówkowych jednak odroczył wejście ich w życie do stycznia 2024 roku.

ZMIANA LIMITU PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH B2B (firma-firma)

Do końca 2023 roku każdy przedsiębiorca rozliczający się z dostawcą musi uważać na barierę 15 000 złotych. Każda transakcja powyżej tej kwoty zgodnie z ustawą musi zostać rozliczona bezgotówkowo. W przypadku nie zastosowana się do tych regulacji prawnych na firmę może zostać nałożona sankcja w postaci braku możliwości rozliczania takiej transakcji w ewidencji firmy.

Nowy Polski Ład, jeszcze bardziej utrudnił przedsiębiorcom życie. Od 2024r. limit transakcji gotówkowych B2B (firma - firma) zostanie obniżony do kwoty 8000 złotych.

ZMIANY LIMITU TRANSAKCJI GOTÓWKOWYCH C2B (konsument -firma)

 Od roku 2024 konsument  będzie mógł rozliczyć się gotówką do kwoty 20 000 złotych.    Jeśli konsument będzie dokonywał kilku transakcji gotówkowych ich suma nie może przekroczyć w/w kwoty. W przypadku przekroczenia tej kwoty płatność powinna zostać dokonana bezgotówkowo.

W ustawie z 30 maja 2014 r. „O Prawach Konsumentów” dodano art. 7b o treści:

Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji."

 

Od 1 stycznia 2024r. będziemy musieli zapamiętać dwie kwoty: 

  • Limit transakcji niepodlegającej rejestracji pozostaje bez zmian i wynosi 15 000 EUR (ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu)

  • limit transakcji gotówkowej 20 000 złotych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl