W ubiegłym tygodniu mogliśmy zauważyć imponujący wzrost notowań złota, który jednak w piątek ostygł po tym, jak optymistyczny raport o zatrudnieniu w USA nie zdołał zasłonić fatalnych prognoz dotyczących wzrostu tempa gospodarczego.
Rynek złota osiągnął w piątek nowe minima na poziomie 1860 USD za uncję dzięki oczekiwaniom rynków dotyczących zwiększenia stóp procentowych przez FED.
W przypadku złota optymistyczne dane o zatrudnieniu Stanów Zjednoczonych oznaczają, że Rezerwa Federalna może pozostać agresywna dzięki planowanym podwyżkom stóp procentowych o 50 punktów bazowych w czerwcu i lipcu, co obciąży królewski metal.
Rynki mogły zbyt wcześnie przyjąć prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych czego dowiemy się dopiero z czasem. Jeżeli kolejny raport stanowiący o gospodarce USA pokaże jej stabilność to powinniśmy się spodziewać obniżek cen kruszcu o kolejne 200 punktów do poziomu 1842 USD/oz. Stabilność danych makroekonomicznych w dłuższej perspektywie spowoduje kolejne obniżki żółtego metalu nawet do 1800 USD/oz. Z drugiej strony musimy pamiętać o inflacji która rośnie na potęgę a która sprzyja wzrostom na zlocie.
Optymistyczne dane gospodarcze odsuwają inwestorów od bezpieczeństwa jakie daje złoto, natomiast prognozy wojny, katastrofy i przyszłych trudności gospodarczych będą skutkować unikaniem przez inwestorów skłonności do ryzyka w perspektywie długoterminowej.
Wracając do danych z USA, handlowcy spodziewają się silniejszego spowolnienia wzrostu liczby miejsc pracy, co sprawi, że FED odwróci się od podwyżki stóp procentowych o pół punktu we wrześniu (w czerwcu i lipcu powszechnie oczekuje się, że być podwyżkami o 50 pb każda). Gospodarka nie odzyska stabilności zbyt szybko, co zwróci inwestorów ku bezpiecznej przystani, a więc możemy się spodziewać utrzymania cen metali w prognozach krótkoterminowych.
Według eksperta od metali szlachetnych, Everetta Millmana, wysoka inflacja będzie wspierać ceny złota tego lata, ponieważ inwestorzy postanowią pozbyć się „złych pieniędzy” i kupić „dobre pieniądze”.
W tym tygodniu 1850-65 USD przeskoczyło z upartych poziomów oporu do kluczowych poziomów wsparcia dla ceny złota. Rosnący globalny popyt na złoto odzwierciedla ugruntowaną zasadę ekonomiczną, Prawo Greshama – złe pieniądze wypierają dobre pieniądze. Jeśli masz złe pieniądze które tracą na wartości to chcesz a wręcz musisz je wydać tak szybko, jak to możliwe. Złoto to dobre pieniądze, twarde pieniądze więc chcemy ich mieć jak najwięcej i ak najdłużej je zachować.
Złoto okazuje się być jednym z lepszych sposobów przechowywania wartości pieniądza w czasie, biorąc pod uwagę wyprzedaż akcji i kryptowalut. Postawa FEDu ( podwyższanie stop procentowych) stwarza jednak ryzyko dla złota, tak wiec poprawa danych gospodarczych oraz rosnące stopy procentowe spowodują spadek cen złota w najbliższym czasie. Tak czy inaczej poziom 1900 USD to kolejny kluczowy poziom dla cen złota. Jeśli złoto spadnie poniżej poziomu 1900 USD, to będzie nadal znajdzie się bliżej granicy 1840 USD przez resztę lata.