Godziny otwarcia: Pn - Pt - 9:00 - 17:00 [email protected] +48 32 350 54 56

Giełdy i krypto tracą, złoto zyskuje

 uploader file preview

W piątek USA podało do wiadomości publicznej informację na temat inflacji, która wzrosła z 8,3% r.r. Do 8,6% r.r.. Wszystko to za sprawą wysokich kosztów mieszkań, gazu, paliw i żywności. Nieustająca presja może sprawić, że w miesiącach letnich przekroczony zostanie nawet poziom 9% r/r.

Był to dzień bardzo burzliwy na rynkach ponieważ nastroje inwestorów odwróciły się od chęci do ryzyka co spowodowało spore wzrosty na złocie. Nastąpiła również bardzo duża wyprzedaż kryptowalut za sprawą projektu Celsius, który próbował zostać swego rodzajem bankiem dla kryptowalut. Problemem w tym przypadku jak napisał dr Przemysław Kwiecień - XTB jestnaiwność inwestorów, którzy myślą, że deponując swoje środki w takich projektach mogą osiągać wysokie odsetki bez ryzyka. Tymczasem ryzyko angażowanych środków jest bardzo duże i tak długo jak ceny kryptowalut rosły, wszystko było w porządku. Teraz gdy nastała bessa, okazuje się, że zabezpieczenia nie pokrywają potencjalnie złych długów. A to może nie być jeszcze koniec. Celsius zgromadził aktywa rzędu ok. 11 mld USD (wartość bardzo zmienna na tym rynku), tymczasem Tether, największy projekt z rodzaju stablecoin jest 7 razy większy, a jego "fundamenty" zdają się być równie wątpliwe.''

Będąc w centrum wydarzeń, kiedy to popełniane są ogromne błędy w polityce gospodarczej jutrzejsze posiedzenie FED może sprawić, że choć trochę sytuacja się uspokoi za sprawą podwyższenia stóp procentowych nie o planowane 0,75pb ale możliwe że o 0,75pb lub nawet 100pb.

Dużo większe znaczenie dla kształtowania się notowań amerykańskiego dolara oraz pośrednio cen złota będą miały wskazówki ze strony FED, dotyczące dalszych planów w zakresie kształtowania się polityki monetarnej. Jeszcze bardziej jastrzębie podejście FED może być czynnikiem utrzymującym w ryzach notowania złota.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl