// Nokaut.pl Conversion Tracker v2 (function () { var ns = document.createElement('script'), s = null, stamp = parseInt(new Date().getTime() / 86400, 10); ns.type = 'text/javascript'; ns.async = true; ns.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://nokaut.link/js/' : 'http://nokaut.link/js/') + 'conversion.js?' + stamp; s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ns, s); })();
Godziny otwarcia: Pn - Pt - 9:00 - 17:00 [email protected] +48 32 350 54 56

Inwestuj w platynę

Podczas gdy wiele osób kupuje złoto lub srebro, często pomijanym metalem szlachetnym jest platyna.

Metal ten jest znacznie rzadszy niż złoto i srebro i ma szerokie zastosowanie, szczególnie w przemyśle.

 

Co to jest platyna?

Platyna jest jednym z sześciu metali z grupy platynowców (PGM), do których należą również ruten, rod, pallad, osm i iryd.

Czym jest platyna?

Platyna jest jednym z najrzadszych metali szlachetnych na świecie, co widać na powiększonym zdjęciu bryłek platyny

Gdzie używa się platyny?

Jest to niezwykle rzadki metal szlachetny: tak rzadki, że cała wydobyta kiedykolwiek platyna mogłaby zmieścić się w twoim domu.

CIEKAWOSTKA

Platyna jest aż 30 razy rzadsza niż złoto. Gdyby wszystko zostało stopione i wlane do basenu olimpijskiego, platyny byłoby tylko do kostek a złoto wypełniłoby aż trzy baseny.

Co wpływa na cenę platyny

Zdecydowana większość światowej platyny pochodzi z Republiki Południowej Afryki, Rosja to drugim co do wielkości dostawca tego metalu. Platyna jest również wydobywana, w mniejszych ilościach, w Zimbabwe, Kanadzie i USA w Montanie. Biorąc pod uwagę sankcje jakie zostały nałożone na Rosję za napaść na Ukrainę około 30% zapotrzebowania globalnego pokrywanego przez Rosję niestety przepadło mając przełożenie na jej notowania.

Rzadkość platyny nadaje jej długoterminową wartość, co czyni ją dobrą opcją inwestycyjną dla tych, którzy chcą zdywersyfikować swoje portfele za pomocą metali szlachetnych.

Gdzie jest używana platyna?

Platyna to niezwykle wytrzymały metal stosowany w wielu gałęziach przemysłu. Jest on na przykład niezbędny w przemyśle motoryzacyjnym, który wykorzystuje go do produkcji katalizatorów, które pomagają zmniejszyć emisje pojazdów.

Platyna jest również wykorzystywana w przemyśle naftowym, rafineryjnym i komputerowym.

Oto lista branż wykorzystujących platynę:

🚗Samochody: Platyna to kluczowy składnik stosowany w celu zmniejszenia zanieczyszczenia z silników benzynowych i wysokoprężnych.

💍Biżuteria: Ze względu na swoją trwałość i połysk platyna jest bardzo pożądana w biżuterii.

♻️Zielona energia: Platyna jest wykorzystywana do opracowywania nowej zielonej technologii zasilanej wodorem.

💊Medycyna: Platyna jest używana do wytwarzania rozruszników serca i stentów, a także w leczeniu raka i choroby Parkinsona.

🖥️ Komputery: Do powlekania dysków twardych komputerów używa się stopu platyny.

Co to oznacza dla inwestorów?

Platyna może być interesującą inwestycją dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją ekspozycję na metale szlachetne w swoich portfelach inwestycyjnych, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości jako metal szlachetny, metal przemysłowy i metal zielony.

Platyna cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem ze względu na boom na zielony wodór. Ponieważ coraz więcej producentów przechodzi na ekologiczne źródła energii, inwestorzy spekulują, że platyna może odnotować wzrost w nadchodzących latach.

Co wpływa na cenę platyny?

Cena platyny jest dość zmienna i czasami może się dramatycznie zmieniać. Zwykle dzieje się tak z powodu kilku czynników:

Wydarzenia w RPA: Jak wspomnieliśmy powyżej, produkcja platyny ogranicza się prawie wyłącznie do RPA, która jest dość niestabilnym rynkiem wschodzącym. Dlatego każda większa sytuacja napięciowa w tym kraju będzie miała duży wpływ na ceny i trendy na rynku platyny. Na przykład strajki w kopalniach platyny w RPA mogą znacznie zmniejszyć światową podaż platyny, powodując gwałtowny wzrost cen platyny.

 Stan przemysłu motoryzacyjnego: Ponieważ ponad jedna trzecia platyny jest wykorzystywana w przemyśle samochodowym, zmiany w tej branży, w której ludzie kupują mniej lub więcej samochodów, wpłyną na ceny platyny.

Dlatego też, gdy przemysł motoryzacyjny ma się dobrze, ceny platyny mają tendencję do wzrostu, a gdy czasy są trudne dla producentów samochodów, mogą spadać.

Popyt inwestorów: Popyt inwestorów może spowodować wzrost lub spadek cen platyny. Z grubsza mówiąc, jeśli więcej osób chce kupić platynę, cena metalu zwykle wzrasta. I odwrotnie, jeśli więcej osób będzie chciało go sprzedać, cena spadnie.

Dolar amerykański: Słabszy dolar może zniechęcić producentów do zwiększania produkcji.

Na przykład deprecjacja dolara amerykańskiego w stosunku do południowoafrykańskiego randa obniży marże zysku dla górników z RPA, prowadząc tym samym do spadku podaży platyny na rynku światowym.

Co to oznacza dla inwestorów?

Jeden lub kilka z tych sterowników może być dobrym wskaźnikiem nadchodzących zmian ceny platyny. Tak więc, jeśli chcesz dodać platynę do swojego portfela inwestycyjnego, zawsze warto mieć oko na te kluczowe czynniki.

Jakie produkty platynowe można kupić?

Teraz, gdy poznaleś metal inwestycyjny jakim jest platyna, sposób jej użycia i sposób ustalania jej ceny, nadszedł czas, aby przyjrzeć się najpopularniejszym dostępnym produktom platynowym.

Jeśli masz ochotę dodać trochę platyny do swojego portfela inwestycyjnego, możesz to zrobić na dwa sposoby:

Kup platynowe sztabki i monety.

Kup platynowy fundusz giełdowy (ETF).

Platynowe ETFy, podobnie jak złote ETFy, najlepiej nadają się dla bardziej doświadczonych inwestorów, ponieważ mają nieco inne czynniki, ryzyko i korzyści niż fizyczne sztabki i monety platyny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ETF-ach na metale szlachetne, przeczytaj nasz artykuł o ETF-ach na złoto.

Najbardziej bezpośrednim sposobem inwestowania w platynę są produkty fizyczne, takie jak sztabki i monety. Zobaczmy, co można znaleźć na rynku.

 

Platynowe sztabki

Sztabki platyny mają różne kształty i rozmiary, w tym sztabki 1 g, 2,5g, 5g, 1 uncja, 50 g i 100 g. Niektóre bite sztabki mogą mieć artystyczny design, jak słynna seria Lady Fortuna produkowana przez MKS PAMP.

Platynowe monety

Głównie możemy spotkać wszystkie najpopularniejsze monety jednouncjowe takie jak Kangur Australijski, Kanadyjski Liść Klonu, Britanie, Amerykańskiego Orła ciekawą monetą z ktorej możemy utworzyc platynową kolekcję są Bestie Królowej pochodzące z królewskiej mennicy The Royal Mint.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl