Godziny otwarcia: Pn - Pt - 9:00 - 17:00 [email protected] +48 32 350 54 56

Dlaczego topnieją fizyczne rezerwy srebra ?

 

W ostatnim czasie mogliśmy obserwować tajemniczy spadek zapasów srebra na głównych międzynarodowych platformach handlowych, który wywołał spore zamieszanie.

Czy to może sprawić, że cena srebra wzrośnie w przyszłym roku?

Najpierw po wywołanym przez Reddit krótkim zawężeniu, cena srebra spadła we wrześniu poniżej psychologicznie ważnego poziomu 20 USD za uncję (około 31,1 grama).

Po tym spadku srebro zaczęło…znikać z rynku. Srebro zgromadziło się w COMEX, a skarbce LBMA nagle spadły do rekordowo niskich poziomów, wywołując pewne spekulacje.

  • Co się stało ze srebrnymi akcjami COMEX i LBMA?

  • Jakie jest wytłumaczenie ich upadku?

  • Co to może oznaczać dla ceny srebra w 2023 roku?

  • Co się stało ze srebrnymi akcjami COMEX i LBMA?

 

Ostatnio odnotowano rekordową liczbę wypłat fizycznego srebra z głównych platform handlowych, takich jak LBMA i COMEX.

 

Co to jest LBMA?

Co to jest COMEX?

Ma globalną bazę klientów, w tym banki centralne, prywatnych inwestorów, firmy wydobywcze, producentów, rafinerie itp.

COMEX z siedzibą w Nowym Jorku to największy na świecie rynek kontraktów terminowych i opcji do handlu metalami, takimi jak złoto, srebro, miedź i aluminium. COMEX to skrót od The Commodity Exchange Inc

Z oficjalnych danych wynika, że na koniec października 2022 r. LBMA posiadała w swoich podziemiach łącznie 26 502 ton srebra (około 883 417 sztabek srebra).

To jest najniższa ilość srebra od lipca 2016 roku! Jak pokazuje poniższy wykres, ilość srebra przechowywanego w skarbcach LBMA spadała w ciągu ostatniego roku:

 

Wykresy przedstawiające ilość (w uncjach trojańskich) złota i srebra przechowywanych w skarbcach handlowych LBMA w ciągu ostatniego roku. źródło: LBMA

 

Wykresy przedstawiające ilość (w uncjach trojańskich) złota i srebra przechowywanych w skarbcach handlowych LBMA w ciągu ostatniego roku. źródło: LBMA

Teraz prawie to samo stało się po drugiej stronie Atlantyku. Pod koniec października 2022 r., po raz pierwszy od października 2017 r., zarejestrowane przez COMEX skarbce srebra spadły poniżej 40 mln uncji.

Czym jest srebro zarejestrowane na COMEX?

Zarejestrowany srebrny produkt to taki, który jest dostępny do dostarczenia inwestorom i jest objęty nakazem fizycznego wycofania.

Zapasy srebra zarejestrowane przez COMEX dramatycznie spadały w ciągu ostatnich miesięcy, spadając do około 38 milionów uncji we wrześniu 2022 r.

Oczywiście ta „tajemnicza” wypłata srebra ze skarbców LBMA i COMEX wywołała wiele szumu :

W internecie można znaleźć spekulacje, że zapasy srebra zarejestrowane przez COMEX mogą spaść nawet do 0% tej wiosny, a fani mówią o możliwości nowego silversqueeze.

 

Tak więc obserwatorzy srebra sa podekscytowani tak dużym odpływem zapasów srebra. , a eksperci starają się wytłumaczyć dlaczego tak się stało i jakie mogą być kolejne losy srebra.

Według Nicky'ego Shielsa, Head of Metals Strategy w MKS PAMP, inwestorzy wydają się być skłonni zapłacić 5 razy więcej za transport tylko po to, aby dostać w swoje ręce tę upragnioną srebrną sztabkę!

Jakie jest wytłumaczenie spadku cen srebra?

Jak mówią, niczego w życiu nie można być całkowicie pewnym, ale zawsze można uzyskać całkiem niezłe pojęcie o tym, co się dzieje, pytając najlepszych ekspertów.

Wyjaśnienie nr 1: Rosnący deficyt na rynku srebra

⭐Nicky Shiels: „Rynek srebra znajduje się obecnie w łagodnym deficycie fundamentalnym w wysokości około 50 milionów uncji w tym roku. Oczekuje się, że deficyt ten wzrośnie w ciągu najbliższych 5 lat do około 100 milionów uncji, ponieważ podaż pozostaje raczej stała, a popyt nadal rośnie”.

Wyjaśnienie nr 2: Rosnący popyt na fizyczne srebro

⭐Nicky Shiels:„Fizyczny popyt na srebro był w tym roku niezwykle silny ze względu na połączenie popytu detalicznego i przemysłowego. Regionalnie popyt ze Stanów Zjednoczonych ,Indii i Europy wyróżnia się, a import do Indii jest już rekordowo wysoki”.

Tak więc, w skrócie, fakt, że zarówno zapasy srebra LBMA, jak i COMEX spadają, odzwierciedla ten deficyt na rynku srebra, co w zasadzie oznacza, że istnieje większy popyt na fizyczne srebro niż to, co pochodzi z kopalń.

Czy cena srebra wzrośnie w 2023 roku?.

Z jednej strony cena srebra może uzyskać pewne wsparcie z rosnącego deficytu spowodowanego bezprecedensowym popytem na fizyczny metal, co oznacza, że istnieje potencjał do jego wzrostu.

 

Jednocześnie, ponieważ srebro jest zarówno metalem szlachetnym , jak i przemysłowym, na jego cenę może również wpływać to, co dzieje się z metalami nieszlachetnymi, czyli żelazem, stalą, miedzią, niklem itp.

„W związku z tym, biorąc pod uwagę obawy związane z globalną recesją , srebro będzie pod presją, ponieważ ceny niektórych metali nieszlachetnych znajdą się pod presją”

Ogólnie rzecz biorąc, wiele będzie zależeć od tego, co Fed zrobi ze stopami procentowymi i jak wpłynie to na dolara amerykańskiego i rentowności, ponieważ na srebro tak samo jak na złoto wpływa również polityka pieniężna Fed oraz ogólna sytuacja makroekonomiczna.

Tak czy inaczej w Mennicy Europejskiej możesz nabyć sztabki 1000g srebra bez VAT, monety 1 uncja srebra, oraz sztabki Combibar 10x10g srebra oraz Combibar 100x10g srebra w dobrych cenach dostępnych od ręki.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl