Około 60% popytu na złoto pochodzi z branży jubilerskiej, elektrycznej i medycznej, a popyt ten jest dość stabilny. Pozostałe 40% popytu pochodzi od inwestorów i spekulantów. To popyt decyduje o jego cenie. Ta dynamika między podażą a popytem oznacza, że wartość złota jest stabilna. Cena złota tak naprawdę określa wartość wszystkich walut a przede wszystkim dolara. Inwestowanie w złoto to bezpieczny sposób na zabezpieczenie wartości aktywów finansowych.
Inwestowanie w złoto
Inwestowanie w złoto nie przypomina kupowania akcji czy obligacji. Jest dużo prostsze i przypomina zwyczajny zakup „chleba” w piekarni w większości przypadków dlatego, że złoto można nabyć fizycznie, kupując złote monety lub złoto w postaci sztabek. Często możemy spotkać się z określeniem bulion w odniesieniu do sztabek czy monet inwestycyjnych które są opatrzone znaczkiem. Znaczek zawiera informację o stopniu czystości i ilości złota zawartego w sztabce czy monecie. Wartość kruszcu lub monety wynika z zawartości metali szlachetnych, a nie z rzadkości i stanu, i może zmieniać się w ciągu dnia. Możemy kupić sztabki lub monety od niektórych banków lub dealerów takich jak EML Europejska Mennica Lokacyjna.
Możemy także nabywać akcje firm wydobywających złoto, kontrakty terminowe na złoto, fundusze ETF i inne regularne instrumenty finansowe. Jeśli inwestorzy kupują fundusz ETF zabezpieczony złotem, kupują udziały trustu w złocie, ale nie mają prawa do samego fizycznego złota. Zwracam więc uwage na zasadniczy fakt, ze jesteśmy posiadaczami kawałka papieru którego wartość jest umowna podobna jak z pieniądzem fiducjalnym.
WAŻNE: Inwestowanie w złoto z założeniem, że nigdy nie traci wartości, jest złym podejściem. Jak każda inwestycja lub aktywa finansowe, złoto podlega presji podaży i popytu, która powoduje wahania ceny. Prawda jest natomiast, że złoto trzyma swoją wartosć w przeciwieństwie do pieniądza papierowego.
Aktualne i historyczne ceny złota
Od czego zacząć kupowanie złota inwestycyjnego? Odpowiedź jest prosta: Od sprawdzenia ceny. Jak to zrobić?
Inwestowanie w złoty kruszec musimy rozpocząć od sprawdzenia ceny SPOT, czyli tego, za ile możemy je w danym momencie kupić i sprzedać. Cena spot złota jest podawana zazwyczaj za jedną uncję złota, gram lub kilogram. Dla przypomnienia jedna uncja to podstawowa miara złota i waży 31,10 gramów. Dla przykładu 2 listopada 2020 roku o godz. 13:40 cena spot złota wynosiła 7 462,94 PLN za uncję, 239,97 PLN za gram i 239 965,92 PLN za kilogram. Odczytaliśmy to na podstawie powyższego wykresu.
Jeśli spojrzysz na historyczne ceny złota, zobaczysz, że cena złota gwałtownie wzrosła w 2000 roku. W 2008 roku cena złota wahała się od około 720 dolarów za uncję do ponad 1000 dolarów za uncję. Gdy gospodarka pogrążyła się w głębszej recesji, ceny złota wzrosły do około 1888 USD w 2011 r. Ze względu na nastroje inwestorów i popyt. Do kwietnia 2020 r. Ceny złota nieznacznie spadły w porównaniu z poziomem sprzed prawie dziesięciu lat, ale nadal osiągały dobre wyniki w okresie spowolnienia gospodarczego aż do wybuchu pandemii, „look dawn” gospodarki. Od kwietnia do dzisiaj wartość złota wzrosła o ok. 18%. Musimy jeszcze pamiętać, że kupując w Polsce cena złota zostanie przeliczona po aktualnym kursie USD. Im będzie słabszy dolar tym niższą cenę zapłacimy w złotówkach.