„Od czego zacząć?”, to często pierwsze pytanie, które ludzie zadają, jeśli chodzi o kupowanie złota inwestycyjnego.
Rozpoczęcie przygody z inwestowaniem w metale szlachetne może wydawać się przytłaczające, ponieważ najczęściej dokucza nam brak wiedzy ale i niewiadoma co będzie dalej w przyszłości, czy nasz wybór jest wyborem dobrym?
Nie chodzi tylko o przestawienie się na nowy sposób myślenia (zamienianie zer na koncie bankowym na coś bardziej namacalnego), ale w co lokować swoje złotówki? Ile powinieneś kupić? Duże czy małe sztabki? Monety? Czy robisz to wszystko na raz, czy będziesz powoli budować swój kruszcowy kapitał w czasie?
Odpowiedź na wiele z tych pytań zależy od Ciebie i Twojego profilu inwestycyjnego. Tak więc, zanim zainwestujesz pieniądze w metale szlachetne, zastanów się, jakim jesteś inwestorem.
Traktuj każdą inwestycję w złoto jako inwestycję wieloletnią. Nie zapominaj, że fizyczne produkty bulionowe są obarczone premią (to znaczy koszt wytworzenia ponad cenę SPOTową), więc częstsze kupowanie i sprzedawanie fizycznych metali może nie być dla Ciebie najlepszą opcją.
Co więcej, nie popadaj w obsesję na punkcie codziennych cen złota lub srebra. Pamiętaj, że inwestowanie w metale szlachetne to długoterminowa ochrona bogactwa.
ABC kupowania kruszcu
Są ludzie, którzy lubią kupować jednorazowo duże sztabki po czym przestają. Inni — jak ja — dążą do powolnego powiększania swoich zapasów złota i srebra. Lubię wymieniać moje pieniądze na kruszce o różnych porach roku. Oznacza to, że wybieram mniejsze sztabki.
Już dzisiaj warto myśleć z wyprzedzeniem, Zadając sobie pytanie: kiedy będę potrzebować gotówki łatwiej sprzedać mniejsze sztabki i zrealizować swój zysk z uwagi na ich podzielność niż sprzedaż 1000g sztabkę złota czy 400 uncjową. W przypadki dużych sztab musimy sprzedać całą sztabkę.
Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że nie ma dobrego lub złego sposobu kupowania złota lub srebra, jest tylko taki, który jest dla Ciebie odpowiedni.
Monety, wybite czy odlewane sztabki?
Jeśli zdecydowałeś, że fizyczne złoto typu „trzymaj go w rękach” jest dla Ciebie, masz wiele opcji do wyboru.
Przechodzimy zatem podjęcia decyzji jaki rodzaj złota kupić!
Monety
Monety są atrakcyjne wizualnie i bardzo kolekcjonerskie.
Wiele kultur lubi dawać złoto jako prezenty w określonych porach roku i często używa złotych monet. Powód? Są ładne. Ich zawiłość sprawia, że stają się pamiątkowym detalem lub bajecznym prezentem.
Monety są często tym, co ludzie decydują się przekazać w rodzinie. Jednak ich szczegóły mają swoją cenę. Zasadniczo im bardziej wymyślna moneta, tym wyższa będzie premia. Ponadto, ze względu na premię, moneta może potrwać dłużej, aby wykazać jakikolwiek zwrot z inwestycji.
Najpopularniejsze złote monety o wadze 1 uncji.
Lady Liberty 2015r. US Mint Złoty Bitcoin 2021r.
Sztabki
Wybite lub odlewane sztabki to kolejny bardzo popularny sposób na zakup złota.
Podobnie jak monety, wybite sztabki można kupić w ilościach mniejszych niż uncja. Mamy możliwość zakupu: 1g, 2g, 2,5g, 5g, 10g, 20g, 31,1g(1 uncja), 50g, 100g, 250g, 500g, 1000g.
Za 1gramową sztabkę dzisiaj zapłacisz niej niż 300zł, więc każdy może znaleźć sztabkę na swoją kieszeń. Jeżeli chodzi o takie małe sztabki to polecam je również na różnego rodzaju uroczystości typu chrzest, komunia, śluby itp. Wiele firm w taki właśnie sposób nagradza swoich pracowników obdarowując ich 5g sztabkami Najpopularniejszą masą kupowanych sztabek zdecydowanie jest 1 uncja czyli 31,1g.
Jeśli kupujesz złoto dla siebie, aby ochronić swoje oszczędności przed inflacją, wybite sztabki mogą Ci pomóc. Zapewniają bezpieczeństwo chroniąc Twój kapitał ale opakowane w certipaki chronione są przed czynnikami zewnętrznymi a dzięki akredytacji LBMA gwarantują wiarygodność złota.
Wybite sztabki są atrakcyjne dla oka, a koszty ich wytworzenia są niższe niż monet, co czyni je nieco tańszymi.
Kupuj z zaufanego źródła
Ostatecznie, sam decydujesz jakie metale szlachetne kupisz. Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem w metale szlachetne, pamiętaj o tym: chcesz kupić złoto i srebro od rafinerii posiadającej międzynarodową akredytację.
Staraj się kupować złoto od firm, które na przykład spełniają rygorystyczne wytyczne London Bullion Market Association (LBMA). Spełnienie wymagań LBMA nie jest łatwym zadaniem, dlatego osiągnęło go kilkadziesiąt rafinerii na świecie. W ramach ciekawostki wspomnę, że nasz Narodowy Bank Polski na liście się nie znalazł.
Mennica Europejska współpracuje wyłącznie z Rafineriami posiadającymi akredytację LBMA, dodatkowo dokumentujemy wiarygodność sztab i monet wydając certyfikaty jakości.