Godziny otwarcia: Pn - Pt - 9:00 - 17:00 [email protected] +48 32 350 54 56

Pallad - najdroższy metal szlachetny

uploader file preview

Pallad - zastosowanie.

Pallad to srebrzysty pierwiastek podobny do platyny. Występuje niezwykle rzadko, głównie jako zanieczyszczenie rud miedzi i cynku. 

Pallad pełni znaczącą rolę w przemyśle samochodowym. Jest używany do produkcji katalizatorów samochodowych ograniczających wydzielanie spalin i zanieczyszczeń powietrza. Poza tym jest stosowany jako katalizator reakcji chemicznych oraz do wyrobu biżuterii.

Obecnie 75% wydobywanego palladu jest wykorzystywane przez przemysł motoryzacyjny.

Pallad - jak kształtuje się cena i od czego zależy.

Uncja palladu po raz pierwszy stała się droższa od złota jeszcze przed pandemią. Analitycy przewidują, że rok 2022 będzie sprzyjał wzrostom cen tego metalu licząc na ożywienie sprzedaży nowych samochodów które będą mieć znaczący wpływ na jego notowania.

Bezpośrednio na ceny palladu wpływa sytuacja w RPA i Rosji

RPA i Rosja razem odpowiadają za niemal 75% światowej podaży palladu. Największym producentem palladu na świecie jest rosyjska firma Nornickel. Sankcje na import z Rosji, strajki pracowników czy zmiany prawne dotyczące kopalni mają wpływ na zawirowania cen palladu.

Drugi największy producent palladu, Republika Południowej Afryki, również cechuje się niestabilnością polityczną i gospodarczą. W przeszłości występowały przerwy w dostawie prądu czy drastycznie rosły ceny paliwa, co wpływało na ciągłość dostaw palladu.

Wszystkie te negatywne zjawiska dodatkowo wzmocniła epidemia Covid-19 i towarzyszące jej ograniczenia oraz kryzys ekonomiczny.

Zdecydowany wpływ na cenę palladu ma przemysł samochodowy.

Biorąc pod uwagę, że ponad ¾ palladu jest zużywane przez przemysł samochodowy, koniunktura w tej branży ma istotne znaczenie dla cen palladu.

Samochody tankowane benzyną korzystają z katalizatorów opartych na palladzie, podczas gdy te jeżdżące na dieslu wykorzystują katalizatory z platyną. Rosnący rynek na samochody w Chinach, oraz wprowadzone rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska zwiększą zużycie palladu z 30 do 50% światowego wydobycia tego metalu. 

 Pallad - prognoza

Prognozuje się zatem, że wzrost wartości może być odzwierciedleniem mocno ograniczonej dostępności surowca oraz zwiększającym się zapotrzebowaniem na metal w branży motoryzacyjnej. Obserwując branże motoryzacyjną która wychodzi z zapaści spowodowanej pandemią możemy przewidywać powrót cen palladu na poziom 2000 $/oz. Dzisiejsze notowania tego kruszcu oscylują na poziomie 1750 $/oz

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl