Cena złota, od czego zależy, czy to dobry moment na zakup?

uploader file preview

Złoto jest szczególnym kruszcem, które odgrywa ważną rolę w systemie monetarnym symbolizując bogactwo i dostatek. Ponadto złoto pełni ważną rolę aktywa budującego bezpieczeństwo inwestycyjne.

Niegdyś poszukiwaliśmy złota podróżując z narażaniem życia i zdrowia. Dzisiaj kupujemy go w wyspecjalizowanych firmach w formie sztab, monet bulionowych czy biżuterii. Chociaż możliwość nabycia złota jest dzisiaj bezpieczniejszy niż kiedyś to wartość złota na rynku inwestycyjnym jako forma zabezpieczenia majątku pozostaje bez zmian.

Polityka monetarna a cena złota?

Największy wpływ na cenę złota mają banki centralne. Na podstawie obserwowania polityki monetarnej wiodących Państw możemy stworzyć swoją własną strategię inwestycyjną. Ustalając interesującą nas stopę zwrotu inwestycji oraz możliwość wejścia i wyjścia w dowolnym momencie możemy realizować zyski.

Jak dostępność złota wpływa na cenę?

Ważnym elementem mającym znaczenie na aktualną wartość złota ma oczywiście popyt i podaż. Oczywistym jest, że jeżeli na rynku będziemy mieć większą podaż od popytu ceny tego złotego surowca będą niższe niż w przypadku kiedy będzie mocno ograniczony dostęp do kruszcu. Pomimo, że złoto prawie w 100% podlega recyklingowi to jednak złoża są ograniczone. Szacuje się, że obecne złoża będą eksploatowane jeszcze przez około 20 lat. Wiemy też, że poza nimi istnieją inne złoża, jednak ich usytuowanie nie pozwala na wydobycie przy obecnie dostępnej technologii.

Inflacja oddziaływuje na atrakcyjność złota.

Kolejnym czynnikiem który koreluje ujemnie ze złotem jest inflacja. Sprawdza się powiedzenie że złoto jest odporne na inflację. W czasach kiedy mamy do czynienia z dużą niestabilnością gospodarczą, wahaniami na giełdach światowych oraz inflacją która idzie w parze skłaniamy się ku złocie. Jest bezpieczną przystanią która pozwala bezpiecznie przechować nasze oszczędności w dłuższym horyzoncie czasu.

Ropa Naftowa wspiera złoto.

Choć nie jest bezpośrednio skorelowana ze złotem możemy zaobserwować, że kiedy cena ropy naftowej rośnie to i cena złota wzrasta. Najczęściej ropa drożeje poprzez niepokoje społeczno-polityczne występujące w krajach gdzie wydobywa się ropę. Ponadto ropa naftowa ma wpływ na inflację w wyniku czego wzrasta też cena złota.

Stopy procentowe oraz wartość USD przyczyniają się do zmian notowań złota.

Najważniejsze dla cen złota mają decyzje FED oraz polityka Stanów Zjednoczonych. Zasadne jest twierdzić, że kiedy stopy procentowe rosną złoto staje się mniej atrakcyjne dla inwestorów. Dlaczego? Odpowiedzią jest zysk jaki może wygenerować w konkurencji z depozytami. Nie można jednoznacznie określać powiązania złota i stóp procentowych ponieważ musimy wziąć pod uwagę zachowanie się dolara. Dolar jest dodatnio skorelowany ze złotem a więc wzrost jednego powoduje wzrost drugiego

Kryzysy, niskie stopy procentowe, problemy społeczno-gospodarcze, polityka monetarna USA, rosnąca inflacja skłania nas do zakupu złota inwestycyjnego.

Złoto przyciąga inwestorów ponieważ odczuwają niepewność związana z przyszłością globalnej gospodarki. Wysoka inflacja i rosnące ceny surowców, prawdopodobnie uderzą w wiele przedsiębiorstw a nawet całych sektorów, co zwiększy atrakcyjność tzw. bezpiecznych przystani na rynkach finansowych: w tym m.in. złota.

Patrząc globalnie na sytuację na świecie, notowania złota które są w korekcie, problemie energetycznym w Chinach oraz galopującej inflacji moment zakupu złota wydaje się właściwy. Musimy jednak pamiętać o zapowiedziach USA dotyczącej podwyżek stóp procentowych. FED na ostatnim spotkaniu ustalił, że zmiana stawek procentowych powinna nastąpić w momencie kiedy inflacja osiągnie 2%, a do tego dluga droga przy obecnych 5%. Ostatnio mogliśmy usłyszeć z ust Jeroma Powela o planach wprowadzenia „taperingu”, który jest procesem ograniczenia programu skupu obligacji oraz papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką który ma zmniejszyć się o 120 miliardów dolarów. 22 października Powel zasygnalizował, że ograniczenie to może zostać wprowadzone już od przyszłego miesiąca.

Znaczący wpływ na notowania złota będzie miało również prowadzenie w życie zapisów Bazylea III, które są zbiorem reguł ostrożności dla banków. Od przyszłego roku złoto podobnie jak gotówka czy obligacje skarbowe będą traktowane jak waluta obca a nie tak jak do tej pory - surowiec. Dla złota fizycznego nic się nie zmieni, jednak w przypadku kwitów na prawo do złota banki będą zobowiązane do zabezpieczenia transakcji w 85%. Dzisiaj pokwitowanie na to samo złoto banki wydają np. dwudziestu osobom. Możemy domniemywać, że rynek papierowego złota mocno się skurczy w związku powyższymi zapisami.

Decydując się na zakup złota, musimy zastanowić się jaka forma inwestycji w złoto jest dla nas najlepsza. Możemy zakupić aktywa w złocie papierowym lub fizycznym. Złoto fizyczne nabywa się od wyspecjalizowanych dealerów jakim jest Europejska Mennica Lokacyjna w formie sztabek, monet bulionowych lub biżuterii. W przypadku biżuterii znaczną część ceny będzie stanowił koszt projektu i wyrobu. Wybierając złoto inwestycyjne dokonujemy zakupu w aktualnej cenie giełdowej powiększonej o koszt produkcji oraz transportu. Więcej na temat wyboru monet czy sztabek znajdziemy w artykule Moneta czy sztabka – jaką formę złota fizycznego powinienem wybrać?”

.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl