Kangur Australijski to moneta charakteryzująca się dużą rozpoznawalnością.
Co roku zmienia swój rewers, co niewątpliwie dodaje jej wartości kolekcjonerskiej jednocześnie będąc idealną inwestycją.
Kangury australijskie zdobyły swe uznanie dzięki dwóm dodatkowym cechom, które nie były wcześniej spotykane. Po pierwsze posiadają genialny matowy efekt, nadający powierzchni monety dodatkowej głębi a ponadto były pakowane w niestandardowe plastikowe kapsle co znacząco wpłynęło na wzrost popularności monety .
Emisje Australijskiego Kangura różnią się każdego roku wizerunkiem, podobnie jak chińskie Złote Pandy, co podnosi ich walory kolekcjonerskie i jest rzadkością wśród monet bulionowych. Gold Nugget został wprowadzony w 1986 przez mennicę Gold Corporation, szerzej znaną jako The Perth Mint, z Australii Zachodniej. W latach 1986–1989 rewersy monet przedstawiały znane samorodki złota . Od 1989 rozpoczęto bicie monet z wizerunkiem różnych gatunków kangura, symbolu kontynentu. W 1991 wprowadzono również monety o masie 2 uncji, 10 uncji i 1 kilograma[2].
Monety Australian Kangaroo wybijane są z 24 karatowego złota w masach 1/20 uncji, 1/10 uncji, 1/4 uncji, 1/2 uncji, 1 uncja, 2 uncje, 10 uncji oraz 1 kg czystego złota. Uncja trojańska (toz, z ang. troy ounce,zawiera 31,1035 g czystego złota).
Austalijski Kangur na awersie posiada profil Królowej Elżbiety II, natomiast na rewersie grafikę z Kangurem, który co roku ma inną odsłonę. To w połączeniu ze stosunkowo ograniczonym rocznym nakładem wpływa na jej wartość numizmatyczną, mimo że jest to moneta bulionowa, która nie jest bezpośrednio przeznaczona dla kolekcjonerów.
Perth Mint zajmuje dziś zasłużone miejsce w czołówce światowych producentów złota. Wśród oferowanych przez australijską mennicę produktów inwestorzy mogą znaleźć zarówno sztabki, jak i monety bulionowe, które co roku wyglądają nieco inaczej. A kolejne atrakcyjne projekty... zachęcają do regularnych zakupów!
Perth Mint jest najstarszą działającą do dziś australijską państwową mennicą. Powstała w roku 1899 i na początku w okresie kolonialnym była jedną z gałęzi The Royal Mint UK. Mennica ta przerabia ok. 90% złota wydobywanego w Australii.
Perth Mint to jedyna australijska rafineria złota i srebra posiadająca wiele akredytacji, Najważniejsze z nich to certyfikaty pięciu czołowych giełd towarowych na świecie - London Bullion Market Association (LBMA), New York Commodity Exchange (COMEX), Shanghai Gold Exchange (SGE), Tokyo Commodity Exchange (TOCOM) i Dubai Multi Commodities Center (DMCC).,
W ramach ciekawostek warto nadmienić, że Mennica w Perth dzierżyły rekord największej monety świata . Gold Nugget jest największą złotą monetą mierzącą 80 centymetrów średnicy oraz ważąca ponad kilogram kiedykolwiek wybitą na świecie. posiadającą nominalną wartość 1 000 000 australijskich dolarów. Złoto w nim zawarte jest próy 99,99% i jest warte przeszło 50 mln dolarów australijskich i wielokrotnie przekracza wartość nominalną, jednak zniszczenie monety jako prawnego środka płatniczego jest nielegalne.
Dzisiaj Perth Mint należy do elitarnej grupy mennic światowych, której monety z czystego złota, srebra i platyny są bez wątpienia autentyczne. Podobnie jak Australian Nugget, seria australijskich srebrnych monet Kookaburra, australijskich srebrnych monet Koala, australijskich Platypus Platinum Coin oraz Australian Lunar Gold i Silver Coin są niezmiernie poszukiwane przez inwestorów w kruszce na całym świecie. Mennica wydaje również monety kolekcjonerskie wysokiej jakości „proof”, przedstawiające kultowe australijskie projekty oraz pamiątki upamiętniające najważniejsze międzynarodowe i australijskie rocznice.
Australijski Kangur – 1 uncja złota
Australijska złota moneta bulionowa Australian Kangaroo nominale 100 dolarów australijksich i masie 1 uncji trojańskiej ma średnicę 32,10 mm, grubość 2,65 mm, waży 1,0001 uncji trojańskiej (31,10 g). Na awersie znajduje się portret królowej Elżbiety II oraz nominał monety ( co ciekawe twarz królowej zmienia się z roku na rok) . Rewers w pierwszej odsłonie pokazywał australijski samorodek. Dopiero w 1989 roku zastał zamieniony na bardziej znany dzisiaj motyw kangura, jako przedstawienie r,ożnorodność dzikich zwierząt zamieszkujących Australię. Na rewersie znajdziemy datę emisji, wagę i próbę złota 9999. Złote monety inwestycyjne Australijski Kangur charakteryzują się ciekawym wzornictwem i są starannością wykonania.